Prečo je MŠ pre dieťa dôležitá?
- Návšteva MŠ predstavuje šancu a výzvu zároveň.
- Deti sa učia pohybovať v skupine, učia sa presadzovať svoje priania a záujmy prijateľným spôsobom.
- Učia sa byť samostatné a nezávislé a rastie ich sebadôvera a seba vedomie.
- Učia sa deliť a zachovávať pravidlá skupinového spolužitia.
- Spoznávajú, čo to znamená nadväzovať priateľstvá a učia sa znášať sklamanie.
- Spoznajú veľa nového, nadobudnú veľa poznatkov, zručností, ktoré v rodine nezískajú.
- Deti , ktoré málo rozprávajú začnú komunikovať.
- Pani učiteľky sú odborníčky vo výchove a vzdelávaní, pomôžu odhaliť prípadné odchýlky, problémy vo vývine prípadne pomôcť a poradiť, odporučiť ako dieťaťu pomôcť, prípadne ho rozvíjať.
Materská škola je zariadenie, ktoré pomáha dopĺňať rodinnú výchovu nie ju nahradiť. Je miestom, kde deti prežívajú väčšinu dňa. Učiteľky materskej školy sa usilujú pomôcť Vášmu dieťaťu prekonať všetky ťažkosti súvisiace so vstupom do materskej školy, pretože pre deti je tento vstup významným medzníkom začlenenia sa do kolektívu rovesníkov samozrejme za Vašej účasti.
Ako prebieha deň v materskej škole.
Život detí v MŠ sa riadi organizáciou dňa, ktorá je prispôsobená veku detí a akceptuje psychosomatické potreby detí.
Deň v MŠ po príchode dieťaťa sa začína hrami a hrovými činnosťami podľa výberu detí, ktoré organizuje učiteľka – predkladá a pripravuje pre deti rozmanité činnosti, ktoré pomôžu dieťaťu ráno sa správne naladiť do nového dňa. (konštruktívne, výtvarné, pracovné, individuálne pracuje s dieťaťom, ktoré vyžaduje viac pozornosti a pod).
Nasleduje zdravotné cvičenie, ktoré môže mať formu motivovaného cvičenia, alebo je to hudobno-pohybová hra, cieľom je rozohriatie a precvičenie jednotlivých častí tela.
Po hygiene a desiate učiteľka plynule prechádza k organizovanej časti dňa- EDUKAČNÝM AKTIVITÁM, ktorá má formu vzdelávacích aktivít, počas ktorých si deti osvojujú a plnia ciele so školského vzdelávacieho programu „MRAVČEK“. Poznatky, ktoré si deti osvojujú úzko nadväzujú na ich aktuálnu vedomostnú úroveň, sú z ich blízkeho okolia a ľahko formulované ich detskému chápaniu fungovania sveta. Nezabúdajte že deti predškolského veku sa učia predovšetkým hrou a v hre. Výsledky z aktuálnej témy týždňa (zvládnutých úloh) často tvoria výzdobu chodieb.
Nasleduje hygiena a pobyt vonku. V rámci pobytu vonku učiteľky dbajú o jeho primeranú dĺžku, nakoľko prispieva k otužovaniu detí a predchádzaniu chorobám. Pobyt vonku má organizovanú časť – vo forme vychádzky, pohybových aktivít a voľnú, podľa poveternostných podmienok a momentálnych záujmov detí. Po návrate do MŠ z pobytu vonku nasleduje hygiena, obed, po ňom opäť hygiena a postupný kľudný prechod na prípravu na odpočinok.
Pri odpočinku detí učiteľka využíva čítanie rozprávok, počúvanie MG – CD nahrávok. Po odpočinku, hygiene a olovrante majú deti možnosť zvyšnú časť dňa prežiť v odpoludňajších záujmových činnostiach, ktoré opäť organizuje učiteľka podľa aktuálnej nálady a záujmov detí.
Každý deň prežitý v MŠ má byť plnohodnotný a zmysluplný, dieťa má domov odchádzať s pocitom spokojnosti a dobre prežitého dňa.
Vy – rodičia môžete jeho zvyšok obohatiť rozhovorom s dieťaťom – čo prežilo v MŠ, zahrať sa s ním, večer mu prečítať časť z jeho obľúbenej knižky.
A na záver
V posledných rokoch sa deti adaptujú v prostredí MŠ pomerne dobre, horšie je to s adaptáciou rodičov. Dajte deťom pocítiť, že ste naň hrdí, že ho veľmi ľúbite a pobyt medzi kamarátmi je tá najúžasnejšia vec na svete. Strach vo vašich červených očiach mu istotu nedodajú.
Akékoľvek obavy a otázky riešte otvorenou komunikáciou s triednymi učiteľkami.
RODIČOVSKÉ DVADSATORO
1. Formulujte svojmu dieťaťu životný cieľ tak, aby ste mu zviditeľnili jeho cestu životom.
2.Oceňujte každé úsilie svojho dieťaťa.
3. Naučte sa načúvať.
4. Rešpektujte city vášho dieťaťa.
5. Snažte sa každý deň nájsť niečo, čo by ste mohli na správaní vášho dieťaťa oceniť.
6. Podeľte sa o svoj citový zážitok s dieťaťom.
7. Buďte vytrvalý a nápomocní svojmu dieťaťu pri závere správnej voľby.
8. Upevňujte väzbu medzi školou a domovom.
9. Učte svoje dieťa, že je viac, než len telo.
10. Vytvorte doma dieťaťu pozitívne prostredie.
11. Žartujte s dieťaťom.
12. Vložte do svojho dieťaťa niečo zo seba.
13. Zasiahnite, ak sa vaše dieťa začne podceňovať, ak začne o sebe pochybovať.
14. Hovorte otvorene o tom, čo očakávate od svojho dieťaťa a čo očakáva ono od vás.
15. Umožnite dieťaťu podieľať sa na vašom každodennom rozhodovaní.
16. Naučte sa vypočuť dieťa bez toho, aby ste hneď vyriekli ortieľ.
17. Formulujte svoje požiadavky zrozumiteľne a jednoznačne.
18. Urobte z humoru súčasť vášho života.
19. Nikdy neurážajte dieťa.
20. Ukazujte dieťaťu svoju bezpodmienečnú lásku.